Andrzej Świetlik

Andrzej Świetlik

Andrzej Świetlik

  Polski fotograf, współautor filmów, akcji artystycznych i projektów multimedialnych. Ur. 1951 w Złotowie. Mieszka w Warszawie.
  Absolwent ASP w Warszawie.
  Przełomowym momentem w jego karierze artystycznej był rok 1979, kiedy wraz z kilkoma młodymi adeptami fotografii (Markiem Janiakiem, Andrzejem Wielogórskim, Andrzejem Kwietniewskim, Adamem Rzepeckim) założył grupę twórczą Łódź Kaliska. Do najnowszych dzieł należy cykl „Niech szczezną mężczyźni” z 2009 r., który jest prześmiewczym komentarzem do postulatów sztuki feministycznej. Andrzej Świetlik jest też współautorem albumowych realizacji Łodzi Kaliskiej: Bóg zazdrości nam pomyłek ( wydany w 1999 r. na dwudziestolecie istnienia grupy), New pop (2004) i Lomicje (2009). Z tą grupą do tej pory brał udział w ok. 350 wystawach na całym świecie.
  Od lat 90. XX w. Andrzej Świetlik, niezaleźnie od współpracy z grupą Łódź Kaliska, stał się znany z fotografii portretowej i prac realizowanych dla rynku reklam. Współpracował z wiodącymi ilustrowanymi magazynami, oraz zapewniał ilustracje do wywiadów prasowych. Najbardziej znane jego prace są portretami artystów, a także celebrytów i polityków. Wiele jego fotografii pojawiało się na okładkach czasopism, plakatach i obwolutach płyt. Ma jednak krytyczny stosunek do fotografii komercyjnej i stopniowo starał się od tego rynku uniezależnić poprzez wejście w galeryjny i kolekcjonerski obieg fotografii, a także dydaktykę. Wspólnie z Tomaszem Sikorą zainicjował w 2002 r. działalność „Galerii bezdomnej” czyli ogólnodostępnych pokazów twórczości fotograficznej organizowanych przez woluntariuszy w użyczanych im prowizorycznych pomieszczeniach w różnych miastach.
  Andrzej Świetlik jest autorem albumów fotograficznych: Między, 2011 (rzecz o pracy Stanisława Dróżdża – Między), Złotów. I tak wszyscy wiedzą, 2015 i Ciechowski- Świetlik, 2016, (poświęcony wybitnemu liderowi zespołu Republika, którego fotografował przez 12 lat do jego śmierci w 2001 r.).
  Ważniejsze wystawy indywidualne:
  – To jest fotografia mojej twarzy, ale – dzięki bogu – wyglądan inaczej, Jaszczurowa Galeria Fotografii, Kraków, 1979
  Portrety świetliste, Stara galeria ZPAF, Warszawa, 1993
  Łódź Kaliska w tym fotograf Andrzej Świetlik, galeria FF, Łódź, 1996
  Jak dzieci, Galeria Foto-Medium-Art, Wrocław, 1996
  Nadziei 5, Stara Galeria ZPAF, Warszawa, 2001
  Lekcja tańca, BWA Tarnów, 2009
  Ciechowski. Świetlik, CSW – Toruń, 2016, Warszawa 2017
  Błądzić jak się patrzy, OiFP, Białystok, 2018
  Dyakowski-fotografia-Świetlik, GCF Gdynia, 2019