„Widzi mi się trip” Karolina Jonderko & Magdalena Gorlas

„Widzi mi się trip” Karolina Jonderko & Magdalena Gorlas

„Widzi mi się trip” Karolina Jonderko & Magdalena Gorlas

Pierwsza polska kobieca drużyna w „Mongol Rally” – Magdalena Gorlas i Karolina Jonderko.

Pamir Highway Fiatem Pandą? To jest możliwe! 15 krajów, prawie 18 000 kilometrów, prawie 6 tygodni i one trzy: Karolina, Magda i Fiat Panda zwany Pandziochą. Pierwsza polska, kobieca drużyna, która wzięła udział w „Mongol Rally”, pokonując wszystkie rodzaje dróg, lasy, góry, stepy, pustynie, rzeki i dojechała na metę w Ułan Ude. Czyli: WIDZI MI SIE TRIP

„Mongol Rally” zmusza uczestników do zagubienia, do niewiedzy, co jest za rogiem, do odkrycia nieznanego. Pomysł jest genialnie prosty. Wszyscy startują i kończą rajd w tych samych punktach (Praga i Ułan Ude), ale już miejsca, przez które chcą przejechać zależą tylko i wyłącznie od nich. Trasa Magdy i Karoliny prowadziła przez Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię, Grecję, Turcję, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Kazachstan, Rosję i Mongolię, a potem z powrotem przez Rosję, Łotwę i Litwę do Polski. Podczas rajdu każda drużyna biorąca w nim udział, zbiera pieniądze, aby wspomóc fundację Cool Earth oraz drugą, wybraną przez siebie organizację. W naszym przypadku jest to Fundacja dla Szczeniąt „Judyta”

 

Karolina to dziołcha ze Śląska. Od najmłodszych lat mama nazywała ją Powsinogą. Do dzisiaj nie potrafi dłużej usiedzieć na miejscu. Zawsze gdzieś ją gna, gdzieś ją ciągnie; do innych ludzi, kultur, potraw, których jeszcze nie jadła, natury.

Członekini agencji Napo Images. Jest absolwentką łódzkiej filmówki. Na co dzień zajmuje się fotografią dokumentalną.

Większość jej długoterminowych projektów koncentruje się na następstwach straty. Doświadczając tego sama, chce zwrócić uwagę na problemy, z którymi borykają się ludzie. Projekty na ten temat to „Autoportret z mamą”, „Zagubieni”, „Odrodzeni” i „Mała Polska”. Jej długofalowe projekty były nagradzane w kraju i za granicą. Zdobyła nagrodę Magnum & Ideas Tap i ukończyła staż w biurze Magnum Photos w Nowym Jorku.

Karolina jest wielokrotnie nagradzaną fotografką z tytułem magistra fotografii na PWSFTviT w Łodzi. Mieszka w Polsce i pracuje nad prawdziwością swoich projektów zarówno lokalnie, jak i za granicą.  Trzykrotna laureatka Grand Press Photo. Współpracuje z takimi tytułami jak: „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „Wysokie Obcasy” czy „Polityka”.

fot. Paweł Łączny

fot. Paweł Łączny

Magdalena Gorlas
Podróżuje od dziecka, najpierw między dwoma miastami: rodzinnym Poznaniem – skąd pochodzi jej mama – i Warszawą – skąd jest jej tata. Lubi moment, kiedy rusza w kolejną podróż, gdy radość miesza się z ekscytacją i ciekawością. To moment, kiedy łapie nowy oddech i z zapartym tchem czeka na to co będzie dalej. Na co dzień zajmuje się promocją instytucji i projektów kulturalnych. Ma za sobą wieloletnie doświadczenie m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, „Fotografii Kolekcjonerskiej”, „Fotofestiwalu Łódź” czy pracy przy realizacjach „Sputnik Photos”. Jest też dziennikarką. Jej publikacje ukazały się m.in „Chicago Tribune”, „Polityce”, „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach” oraz „Vogue”.