Tomasz Przychodzień

Tomasz Przychodzień

Tomasz Przychodzień

Światła i cienia poszukuję przede wszystkim w górskich terenach. Często fotografuję w trudnych warunkach atmosferycznych z dala od cywilizacji. Każda noc spędzona na kilku tysiącach metrów nad poziomem morza przynosi nowe doświadczenia, które staram się przenieść na materiał światłoczuły.

Długo zajęło mi zrozumienie, że miejsce wykonania danej fotografii jest dla mnie nieistotne. Nie sztuką jest powielanie instagramowych kadrów z każdego miejsca odwiedzonego podczas objazdowej wycieczki. Bardziej niż na dokumentowaniu danego miejsca, skupiam się na wizualizacji mojego sposobu odbioru zjawisk i osobistych doświadczeń. Nie sposób jest przyporządkować odczucia i chwile do danego kraju czy regionu. Fotografując, wolę skoncentrować się na analizowaniu jakości światła, kontrastach, poszukiwaniu ‚ducha gór’ – niezależnie od miejsca.

Swoje doświadczenia fotograficzne zbierałem w kilkunastu krajach.  Jestem członkiem Photographic Society of America i Fotoklubu RP. Wygrywałem Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic, byłem finalistą m.in. Sony World Photo i Hamdan International Photo Award. Ponad 300 moich prac było prezentowanych i nagradzanych w kilkudziesięciu konkursach i wystawach w Polsce i za granicą. W 2018 roku zostałem ambasadorem marki Tamron. Jestem twórcą projektu fotograficznego Light Guides w ramach którego, podczas organizowanych ekspedycji i warsztatów, przekazuję adeptom fotografii swoją wiedzę i doświadczenie.

więcej tutaj