Mariusz Forecki

Mariusz Forecki

Mariusz Forecki

    Mariusz Forecki (ur. w 1962 w Poznaniu) – polski artysta fotograf, dokumentalista. Członek rzeczywisty Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Założyciel agencji fotograficznej TamTam.

    Mariusz Forecki jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Jest autorem wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Intensywnie fotografuje też na terenach byłego ZSRR (Armenia, Białoruś, Czeczenia, Litwa, Rosja, Ukraina). Jest zdobywcą wielu nagród w konkursach fotografii prasowej. Jest laureatem Medalu Młodej Sztuki (1993) oraz Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2010). W 2004 roku został wyróżniony przez Związek Polskich Artystów Fotografików za osiągnięcia w fotografii dokumentalnej. W 2010 roku został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2016 roku za książkę Człowiek w ciemnych okularach, zaprojektowaną przez Andrzeja Dobosza, otrzymał nagrodę w kategorii: fotografia współczesna podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie.

    Mariusz Forecki jest współzałożycielem Fundacji PiX.HOUSE. Jest wykładowcą we Wrocławskiej Szkole Fotografii. Uczestniczy w pracach jury, w konkursach fotograficznych[5]. Do roku 1991 pracował w tygodniku Wprost, później w tygodniku Poznaniak, Polskiej Agencji Prasowej, Redakcji Fotograficznej i Gazecie Wyborczej. Jest członkiem rzeczywistym Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (legitymacja nr 914).

    Mariusz Forecki jest autorem kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Swoje fotografie pokazywał na wielu festiwalach – m.in. w holenderskim Noorderlicht Festival, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Biennale Fotografii w Poznaniu, festiwalu KAUNASPHOTO w Kownie, Rybnickim Festiwalu Fotografii, Usimages Biennale[5]. W 2011 roku był jednym z autorów Kolekcji Wrzesińskiej. Był współtwórcą (wspólnie z Grzegorzem Dembińskim i Andrzejem Marczukiem) internetowego magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek, wydawanego w latach 2006–2009. Autor książek: I Love Poland (ZPAF OW, Poznań 2009), Poznań – Kultura na każdą porę (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2011), Kolekcja Wrzesińska 2011 (Września 2012), W pracy (ZPAF OW, Poznań 2012), Człowiek w ciemnych okularach (ZPAF OW, PIX.HOUSE, Poznań 2016), Mechanizm (PIX.HOUSE, Poznań 2019)