Karolina Jonderko

Karolina Jonderko

Karolina Jonderko

Karolina to dziołcha ze Śląska. Od najmłodszych lat mama nazywała ją Powsinogą. Do dzisiaj nie potrafi dłużej usiedzieć na miejscu. Zawsze gdzieś ją gna, gdzieś ją ciągnie; do innych ludzi, kultur, potraw, których jeszcze nie jadła, natury.

Członekini agencji Napo Images. Jest absolwentką łódzkiej filmówki. Na co dzień zajmuje się fotografią dokumentalną.

Większość jej długoterminowych projektów koncentruje się na następstwach straty. Doświadczając tego sama, chce zwrócić uwagę na problemy, z którymi borykają się ludzie. Projekty na ten temat to „Autoportret z mamą”, „Zagubieni”, „Odrodzeni” i „Mała Polska”. Jej długofalowe projekty były nagradzane w kraju i za granicą. Zdobyła nagrodę Magnum & Ideas Tap i ukończyła staż w biurze Magnum Photos w Nowym Jorku.

Karolina jest wielokrotnie nagradzaną fotografką z tytułem magistra fotografii na PWSFTviT w Łodzi. Mieszka w Polsce i pracuje nad prawdziwością swoich projektów zarówno lokalnie, jak i za granicą.  Trzykrotna laureatka Grand Press Photo. Współpracuje z takimi tytułami jak: „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „Wysokie Obcasy” czy „Polityka”.

fot. Paweł Łączny