Jakub Byrczek

Jakub Byrczek

Jakub Byrczek

Związany ze śląskim środowiskiem fotograficznym, mieszka i pracuje w Katowicach. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którą ukończył w 1973 roku. Od 1999 roku jest doktorem sztuk filmowych i fotografii – stopień uzyskany w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (od 2005 roku dr hab. sztuk filmowych i fotografii). Jest wykładowcą fotografii na Wydziale Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Od 1988 roku był opiekunem, kuratorem Galerii Fotografii Oddziału Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików[3], w 1993 roku był inicjatorem i współzałożycielem Galerii Fotografii Pusta w Górnośląskim Centrum Kultury. Od 2000 roku jest animatorem ruchu fotograficznego – twórcą i realizatorem programów Żywy Skansen Fotografii, Szkoła widzenia i kontynuatorem Galerii Fotografii Pusta Ciąg Dalszy w Jaworznie. Prowadzi warsztaty fotograficzne m.in. w tematach dotyczących dawnych szlachetnych technik fotograficznych. Wiele miejsca w twórczości fotograficznej Jakuba Byrczka zajmuje fotografia otworkowa.

Jakub Byrczek jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych, zbiorowych – w Polsce i za granicą. W 1982 roku został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Fotografików[2]. Od 1997 roku do 2005 był prezesem Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.
W 2012 roku został uhonorowany nagrodą Związku Polskich Artystów Fotografików – m.in. za działalność na rzecz Okręgu Śląskiego ZPAF.

Jest wyjątkowo barwną postacią – poza działalnością fotograficzną jest od lat związany ze starą, chińską sztuką (walki) Tai Chi, której naucza ze świetnym skutkiem.

 

Wybrane wystawy indywidualne:

  • Przedfakty (1983);
  • Dwa i pół obrotu w jedną stronę (1987);
  • Wszystko co jest ma swoje miejsce i światło (1987);
  • Matce światło (1999)
  • Nietrwałość fotografii (2001);