Agata Grzybowska

Agata Grzybowska

Agata Grzybowska

Agata Grzybowska (ur. 1984) – fotografka, fotoreporterka, twórczyni video, mieszka i pracuje w Warszawie. Współzałożycielka i członkini RATS Agency, ambasadorka Leica Camera Poland. Ukończyła fotografię na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi, prowadzi zajęcia z historii fotoreportażu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W 2017 r. otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Młoda Polska”.

W latach 2012-2019 pracowała jako fotoreporterka Gazety Wyborczej. Obecnie współpracuje z wieloma magazynami i platformami medialnymi w Polsce i zagranicą oraz skupia się na własnych projektach fotograficznych i filmowych. Publikowała m.in. w Wysokich Obcasach, Dużym Formacie, Vogue Polska, Piśmie, Tygodniku Powszechnym, Newsweek Polska, Digital Camera Poland, Multimedia Gazeta, Bloomberg, i in.

W 2015 roku wygrała Grand Prize BZ WBK Press Photo za zdjęcie „Czarnego czwartku” na Majdanie w Kijowie. W tym samym konkursie zdobyła również pierwsze miejsce w kategorii zdjęcie pojedyncze – Wydarzenia. W 2013 roku zdobyła II miejsce w konkursie Grand Press Photo w kategorii fotokast za multimedialny reportaż „Zabić geja”. Razem z Wojciechem Karpieszukiem z dobyła nagrodę Obserwator w Studenckich Nagrodach Dziennikarskich MediaTory 2013. Jej prace były nominowane do wielu prestiżowych nagród, między innymi do Grand Press Photo (2014) i Amnesty International (2013).

W 2017 roku wydała album fotograficzny pt.: „9 Bram, z powrotem ani jednej”, nakładem wydawnictwa BLOW UP PRESS. Album prezentowany był na wielu międzynarodowych wystawach książek fotograficznych, m.in. na festiwalach: Les Recontres De La Photographie 2018 w Arles (Francja), PHotoESPAÑA 2018 w Madrycie (Hiszpania), w Instytucie Fotografii w Tokio (Japonia) w 2019, MOPLA Photo Book Exhibition w Los Angeles (Stany Zjednoczone) oraz Athens Photo Festival 2018 (Grecja).

W 2018 roku książka „9 bram, z powrotem ani jednej” została nagrodzona złotem w konkursie Tokyo International Foto Award (TIFA 2018), srebrem w Moscow International Photo Awards (MIFA 2018) oraz otrzymała kilka innych nagród międzynarodowych. W Polsce publikacja została uznana na najlepszą książkę roku podczas finału konkursu Grand Press Photo oraz w plebiscycie Fotopolis Digital Camera.
Projekt został również wybrany min. do programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie, Festiwalu „W Ramach Sopotu”, Festiwalu „Head On” w Sydney, w Australii.

Na początku 2019 roku, we współpracy z reżyserką Azadi Moghadam, Grzybowska rozpoczęła pracę nad filmem dokumentalnym w Teheranie, opowiadającym o sytuacji kobiet w społeczeństwie Irańskim. Nad swoimi reportażami pracuje w różnych rejonach świata, opowiadając o człowieku w sytuacjach trudnych i często granicznych. Jej zasadą jest być jak najbliżej człowieka i jego historii.

Jej prace były pokazywane m.in. Kordegarda Galerii Narodowego Centrum Kultury, w Zamku Królewskim w Warszawie, przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Europejskim Centrum Kultury w Gdańsku, w Galerii Szyb Wilson w Katowicach, w Starym Browarze w Poznaniu, w Galerii FF w Łodzi, w Instytucie Kultury w Bukareszcie, w Instytucie Fotografii w Tokio, AG Gallerie w Teheranie oraz Delmar Gallery w Sydney.

fot. Pszemek Dzienis