Julia Zabrodzka

Julia Zabrodzka

Julia Zabrodzka

Z wykształcenia socjolożka, z zawodu fotografka i autorka tekstów o miejscach i ludziach. Zajmuje się fotografią podróżniczą i dokumentalną. Przez 10 lat była związana z magazynami „Voyage” i „Podróże”. Publikowała też m.in.  w „Piśmie”, „Polityce”, „Wysokich Obcasach”, „Zwierciadle”, „Kukbuku”, „Esquire”, „Znaku”, „El País” i „The Guardian”.

Regularnie wraca do Hiszpanii, Meksyku i Gwatemali. Interesuje ją tematyka rdzennych kultur i tradycji ludowych.

 

Temat: „Do pierwszej krwi” – czy można zrozumieć torreadora?

Julia od 2016 r. dokumentuje świat szkół korridy w Andaluzji, próbując odpowiedzieć na pytanie, co dziś mali chłopcy i nastolatkowie widzą w walkach z bykami. Fotografuje lekcje dla dzieci, zajęcia w hodowlach i fiesty, podczas których młodzi torreadorzy, na oczach publiczności, zadają pierwsze śmiertelnego ciosy.

Na Fotocampie opowie o wchodzeniu w hermetyczne męskie środowisko, fotografowaniu kontrowersyjnego zjawiska, własnych wątpliwościach i próbie zrozumienia bohaterów, których trudno polubić.

Zdjęcia z projektu „Do pierwszej krwi” nominowane były do Nagrody im. Krzysztofa Millera „Odwaga Patrzenia”, „Talent Roku” galerii Pix.house i dwukrotnie do Grand Press Photo.

juliazabrodzka.pl