Wylądowało UFO

2 lipca na warszawskim placu na Rozdrożu wylądowało oczekiwane UFO. W strugach deszczu, ale z sukcesem. Stanęło siłą ludzkich rąk, rąk kolektywu EXYZT, który zaczyna odczarowywać to zapomniane miejsce.
– Unexpected Fountain Occupation jest częścią większego projektu fundacji vlep[v]net, a mianowicie cyklu „Updates”, którego celem jest pokazanie, że przestrzeń miejska to jest super sprawa – zapowiada Justyna Dżbik.

A w czwórkowym studio o projekcie opowiadali: Ewa Rudnicka (kuratorka UFO) Mateusz Ściechowski, czyli Miesto (koordynator projektu „Updates” i projektu „UFO”) oraz Nicolas Henninger i Alex Romer z kolektywu EXYZT.

Plac na Rozdrożu, a zwłaszcza okolice fontanny, na której stanęło UFO, nie jest miejscem bardzo uczęszczanym. Kuratorka Ewa Rudnicka dużo opowiadała grupie EXYZT o Warszawie, jej popularnych i mniej popularnych miejscach, ale to sam kolektyw zdecydował, że punktem lądowania UFO będzie plac na Rozdrożu.

– Cały cykl „Updates” jest „aktualizacją miasta”, nakładaniem kolejnej warstwy, pozostawieniem śladu. Ale nie tylko po to, by ten ślad pozostał; także po to, by pobudzać do dyskusji na temat miasta oraz sposobu jego kształtowania – wyjaśnia Mateusz Ściechowski.

Instalacja kolektywu EXYZT przywraca nowe życie miejscu pozostawionemu sobie, a wręcz peryferyjnemu. W założenia UFO wpisana jest tymczasowość: nie trzeba od razu budować wielkich gmachów, które na trwale zmieniają przestrzeń; można tę przestrzeń ożywiać punktowo, czasowo. Najważniejszym elementem instalacji kolektywu EXYZT jest właśnie przestrzeń wokół UFO, która na powrót zostaje oddana mieszkańcom – wyposażona w miejsce spotkań, relaksu i kultury.